Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Başkent’te bir ilke imza atarak, "Gökkuşağı Yabancı Dil Eğitim Merkezi" projesini hayata geçirdi. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın açılışını gerçekleştirdiği merkezden; sosyal destek alan ailelerin çocukları başta olmak üzere 15-25 yaş aralığındaki Başkentliler faydalanabilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi ve Seda Yekeler Eğitim Vakfı (SEYEV) iş birliğiyle sosyal destek alan ailelerin çocukları başta olmak üzere 15-25 yaş aralığındaki Başkentliler dil öğrenebilmesi amacıyla yeni bir proje hayata geçirildi. Başkent’te bir ilk olan "Gökkuşağı Yabancı Dil Eğitim Merkezi", ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın katıldığı törenle kapılarını açtı.

Gençlerin üniversite sınav ücretleri belediyeden Gençlerin üniversite sınav ücretleri belediyeden

"Hem arkadaşlıklarını hem de İngilizcelerini geliştirecekler"

ABB Başkanı Mansur Yavaş, merkezin açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Bugün burada güzel bir hizmet için toplandık. Belediye meclisimizden bir karar aldık ve SEYEV ile daha önce bir iş birliği yapmıştık. Kesikköprü’de özellikle dezavantajlı ailelerin çocuklarına on beşer günlük kurs vererek onların iyi bir İngilizce edinmelerine başlamalarını sağlamıştık" dedi.

"Böyle bir merkez Ankara’da yoktu"

Yabancı dil eğitim merkezinin okullara yakın ve gençlerin en fazla geldiği alanlar olan bölgede hizmete girdiğini dile getiren Yavaş, "Gençler buraya gelecekler, burada daha çok pratik yapacaklar. Hem İngilizce edinecekler hem de yapacakları pratiklerle de gelişimlerini sürdürecekler. Ben çok yararlı olacağına inanıyorum. Böyle bir merkez Ankara’da yoktu. Özellikle dezavantajlı gruplara, onların ailelerine ücretsiz olarak hizmet verecek. Burada birbirleriyle sohbet edecekler, konuşacaklar. Arkadaşlıklarını geliştirirken bir yandan da İngilizcelerini geliştirecekler. Böylelikle ileri yaşlarda eğitimlerini tamamladıkları zaman da artık internet üzerinden dünyayla irtibat kurarken de çok yararlanacaklarını düşünüyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Tebrik ediyorum. Seda Hoca’mın bir sözü var; ’Dil öğrenilmez, edinilir’ diye. İnşallah hepiniz güzel bir İngilizce dili edinirsiniz" ifadelerine yer verdi.

Seviye seviye İngilizce dil eğitimi

İlk günden yüzlerce başvurunun yapıldığı merkezde eğitimler; gençlerin ve çocukların İngilizce dil seviyelerinin tespit edilmesinden sonra YM1, YM2, YM3 olarak farklı seviye gruplarına verilecek.

İngilizce eğitiminde fırsat eşitliği sağlamak için kurulmuş olan SEYEV’in eğitmenleri tarafından verilecek olan dersler ücretsiz olarak düzenlenecek. Derslerin yanı sıra bireysel çalışmaların da yapılabileceği konuşma ve okuma oturumları sayesinde çocukların dil seviyeleri geliştirebilecek.

Derslerin süresinin 40 dakika olarak belirlendiği merkezde bulunan kütüphanede, hem İngilizce kitaplar hem de dünya klasikleri yer alıyor. Öğrencilere tamamen İngilizce konuşma ortamının sunulduğu kütüphane ve "English Cafe"de ders çalışarak İngilizce oyunlar oynanabilecek.

Online başvuru sistemi

"https://dil-mer.ankara.bel.tr/" adresi üzerinden online olarak başvuru yapan gençlere ve çocuklara seviye tespit sınavının yapılmasının ardından, bir ders programı oluşturulacak. Ders programı dışında konuşma merkezinden faydalanmak için de öğrenciler randevu sistemi ile oturumlara katılabilecek.

Yabancı dil bilgisinin "öğrenilen" değil, "edinilen" bir unsur olduğunun vurgulandığı eğitim merkezinde, gençlerin ve çocukların İngilizce’yi hayatlarının bir parçası hâline getirmeleri amaçlanıyor.